21.05.2022

В Ужгороді відбувся вечір пам’яті поетеси Софії Малильо (ФОТО, ВІДЕО)

16 грудня 2021 року в Закарпатській обласній науковій бібліотеці відбувся вечір пам’яті з нагоди 95-річчя з дня народження Софії Малильо – поетеси-верховинки, уродженки села Верхні Ворота, багатолітнього політв’язня, кавалера ордена княгині Ольги III ст.

Софія Малильо

Одночасно було проведено презентацію книжки Софії Малильо «ÐšÑƒÑ…Ð¾Ð»ÑŒ щастя» (2020 р.), упорядниками якої є к.ф.н. Надія Ференц і директор видавництва «Ð“Ñ€Ð°Ð¶Ð´Ð°» Іван Ребрик; брошур «Ð¡Ð¾Ñ„ія Малильо. Її життя і творчість – справжній подвиг» авторства В. Матейка (2021 р. ), «Odisea zapomenute obcankі Sofie Malyljove» автора Mag. Анни Хлебіної з Празького інституту дослідження тоталітарного режиму  «Cechoslovaci v Gulagah».

На вечорі були присутні директор департаменту ÐºÑƒÐ»ÑŒÑ‚ури, національностей та релігій Ð—акарпатської обласної ради Євген Тищук зі своїм заступником – начальником управління комунальних закладів культури Віктором Кравчуком, директор обласної наукової бібліотеки Олена Канюка, академіки Іван Хланта та Михайло Белень, староста села Верхні Ворота Віталій Малильо, племінник поетеси, професор Львівської політехніки Василь Козик, який спонсорував видання більшості її книг, Тетяна ÐšÐ¾Ð·Ð¸Ðº з с. Верхні Ворота, яка доглядала за тіткою  Софією до її смерті, делегації з Верхніх Воріт, Мукачева та ужгородські шанувальники її поезії.

Софія Малильо була високорелігійною людиною і стверджувала, що її від згуби рятувала Молитва і Слово. Тож вечір розпочався молитвою «ÐžÑ‚че наш» і віршем «ÐœÐ¾Ð»Ð¸Ñ‚Ð²Ð°» С. Малильо, який є на початку книги «ÐšÑƒÑ…Ð¾Ð»ÑŒ щастя». Присутні переглянули уривки з відеороликів Дмитра Кешелі «Ð† ожила її душа в соборі слова» та інтерв’ю поетеси, записане 2012 року в її мукачівській квартирі чеськими дослідниками з Праги. Глядачі мали можливість  побачити і почути голос поетки. 

Про книжку «ÐšÑƒÑ…оль щастя» розповів її упорядник і видавець Іван Ребрик. У своєму виступі він нагадав, що спонукало створити книгу. У ній уміщено близько 400 віршів, відібраних з її 5 збірок.  До видання подано переклад українською мовою  чеської брошури «Odіsea zapomenute obcankі Sofie Malyljove», в якій висвітлено невідомий нам шлях поетеси з 1937 по 1945 роки, у період її навчання в українській гімназії у м.Модржани.

У книжці є окремий розділ, в якому вміщено світлини з дитинства Софії Малильо, навчання в гімназії, світлини дипломів, нагород, вітання від друзів, орден княгині Ольги ІІІ ст. Є особливе фото з Олексою та Олесею Борцями. Вони привезли Софію  з Черкащини, створили умови для творчої діяльності, оживили її подальший шлях, допомогли отримати квартиру, видати їхнім коштом перші збірки. Були її щирими друзями, опікунами, меценатами. Книжка вже побачила світ і в електронному форматі великим шанувальником її поезії Степаном Жуком, котрий готовий видати всі її збірки власним коштом.

Порадувала присутніх видана шоста брошурка «Ð‡Ñ— життя і творчість – справжній подвиг». Автор збірки – дослідник кримінальної справи і творчості Софії Малильо Володимир Матейко у перемові розкрив важку долю поетки, її тернистий шлях. Закликає всіх, особливо владні структури, на отчі й землі її талант належно оцінити, визнати і увіковічнити, насамперед встановити їй Ð² Мукачеві Ð¼ÐµÐ¼Ð¾Ñ€Ñ–Ð°Ð»ÑŒÐ½Ñƒ дошку, а у Верхніх Воротах перед школою – пам’ятник. Кошти для виготовлення меморіальної дошки і встановлення її на міській бібліотеці Мукачева передані скульптору, академіку Михайлу Беленю (5 тис. грн. ще  10.12.2019 р.). Зважаючи на обставини, він погодився виконати відповідну роботу з мінімальною оплатою. Однак приступити до реалізації зможе тільки  після затвердження проєкту і дозволу міської ради  на встановлення, чого й досі не вирішено.

Грунтовну оцінку творчості поетеси висловив у своєму виступі заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта. У створеному ним літературно-мистецькому музеї в с. Копашново побувала і С. Малильо, де слухала свої вірші у виконанні учнів та й сама потім читала свої. Згодом присвятила їм свої два вірші.

Сенсаційне повідомлення озвучив племінник поетеси Василь Козик. Він повідомив, що знайдено ще 6 зошитів, в яких поетеса вела щоденник. Літературознавцям необхідно буде опрацювати їх і дати свою оцінку.

Василь Густі високо оцінив її поезію і рекомендував ввести в шкільну програму вивчення  окремих її творів. Поділився тим, що його найбільше вразили ÑÐ²Ð¾Ñ—м глибоким змістом та драматизмом Ð²Ñ–рші про Голодомор – «Ð–ертвам голодомора» і «Ð“олодомор». 

А виступ Марійки Нінц та прочитаний нею вірш «Ð†Ð´Ð¸ і вір» викликав щирі оплески присутніх.

На вечорі звучали вірші, прочитані пластункою Софією Яцканич «Ð—алізо куй» та бібліотекарями відділу обслуговування користувачів «ÐšÐ°Ñ€Ð¿Ð°Ñ‚ська Україна», «ÐšÑ€Ð°ÑÐ½Ðµ поле», «Ð£ÐºÑ€Ð°Ñ—но рідна», «Ð ÐµÑ„ерендум». 

Володимир Матейко, дослідник кримінальної справи С.Малильо та її творчості, для Закарпаття онлайн

23 грудня 2021р.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *